پرش لینک ها

زگیل تناسلی

همه چیز درباره درمان زگیل تناسلی

 

زگیل های تناسلی، توده های نرم هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند.

آنها می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند.

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط برخی از گونه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.

اینها با سویه های پرخطر که می توانند منجر به دیسپلازی و سرطان دهانه رحم شوند، متفاوت هستند.

HPV شایع ترین بیماری STI است. مردان و زنان فعال جنسی در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند.

عفونت HPV به ویژه برای زنان خطرناک است زیرا برخی از انواع HPV همچنین می توانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند.

کوندیلوماآکومیناتا یا همان زگیل تناسلی به وسیله یک ویروس بنام پاپیلومای انسانی ایجاد می گردد، جالب است بدانید که بیشتر از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد، معمولا این ویروس از راه جنسی پخش می شود اما راه درمانی آن چیست؟

عفونت HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام گروهی از ویروس ها است که باعث ایجاد عفونت در سطح پوست می شوند. این یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی است. بسیار شایع است که بسیاری از کارشناسان معتقدند عفونت HPV را باید از پیامدهای اجتناب ناپذیر فعالیت های جنسی عادی در نظر گرفت. ۸۰ درصد از بزرگسالان واکسینه نشده در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV مبتلا می شوند. در اکثر افراد، این بیماری هیچ علامتی ایجاد نمی کند بنابراین به طور اجتناب ناپذیری عمدتا از طریق فعالیت جنسی (تماس مستقیم پوست به پوست) با فردی که مبتلا است به اشتراک گذاشته می شود. HPV می تواند از طریق تماس جنسی نفوذی و غیر نفوذی (تناسلی-تناسلی، دهانی-تناسلی، مقعدی-تناسلی، دهانی-مقعدی) منتقل شود. اکثر افراد این ویروس بی ضرر هستند و هیچ علامتی ندارند. در برخی افراد، عفونت HPV می تواند باعث زگیل تناسلی شود که بی ضرر بوده و با انواع HPV که باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی یا سرطان می شود متفاوت است. همچنین در برخی افراد، عفونت HPV می تواند باعث ایجاد سلول های غیر طبیعی شود که گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان در مردان و زنان شود، از جمله سرطان های دهانه رحم، واژن، فرج، مقعد و سرطان های آلت تناسلی.

پماد کلرواستیک اسید یاTCA
پماد کلرواستیک اسید یاTCA

پماد کلرواستیک اسید یاTCA

این پماد از مواد شیمیایی است و مکانیسم عملش سوزاندن زگیل است. عوارض جانبی این پماد شامل عوارض پوستی و خارشی می باشد.

پماد ایمی کوئیمود

استفاده از این پماد باعث می شود که قدرت سلول های سیستم ایمنی بدن افزایش پیدا کند و این موضوع باعث از بین رفتن زگیل تناسلی می شود.

پماد sine cate chins

 برای درمان انواع زگیل های تناسلی در ناحیه خارجی و همینطور زگیل های درونی و یا اطراف مقعد از این پماد استفاده می شود. عارضه جانبی این پماد سوزش و خارش خفیف است.

زگیل تناسلی همچنین ممکن است در لب، دهان، زبان یا گلو شخصی که با فرد مبتلا به HPV تماس جنسی دهانی داشته است ظاهر شود.

حتی اگر نمی توانید زگیل تناسلی را مشاهده کنید، ممکن است علائم ایجاد کنند، مانند:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در زنان

اشکال مختلف زگیل تناسلی که زنان را درگیر می کند می تواند در داخل یا اطراف واژن، فرج، مقعد یا نزدیک دهانه رحم ظاهر شود. اغلب، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که شما نمی توانید آنها را ببینید یا متوجه شوید. زگیل های داخل واژن یا مقعد می توانند باعث ناراحتی شوند اما همچنین ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند.

زگیل تناسلی در مردان

در مردان، زگیل تناسلی به اندازه زنان شایع نیست. آنها اغلب در نوک آلت تناسلی ظاهر می شوند اما می توانند در اطراف مقعد نیز ظاهر شوند، به ویژه هنگامی که ویروس در حین رابطه مقعدی منتقل می شود. اکثر انواع زگیل ها بین یک تا سه ماه پس از عفونت ظاهر می شوند.

اگر فکر می کنید آلوده هستید باید برای جلوگیری از عوارض و برای جلوگیری از انتقال عفونت به همسرتان، معاینه شوید. تقریباً در نیمی از موارد، زگیل های تناسلی بر روی آلت تناسلی ظاهر می شوند.

 

زگیل تناسلی به چه شکل است؟

زگیل تناسلی می تواند کوچک، بزرگ، منفرد یا به صورت توده ای باشد. زگیل ها معمولاً بدون رنگدانه هستند (به این معنی که رنگ آنها با پوست اطراف یکسان است)، اما گاهی اوقات می توانند در رنگ های مختلف مانند صورتی تا قرمز تا قهوه ای، خاکستری و سفید ظاهر شوند. آنها اغلب در گروه های ۵ تا ۱۵ زگیلی ظاهر می شوند که قطر آنها ۱ تا ۵ میلی متر است. آنها ممکن است شبیه گل کلم باشند و اغلب در مناطق مرطوب اطراف ناحیه تناسلی و مقعد یا داخل واژن و دهانه رحم یافت می شوند. انواع دیگر زگیل های تناسلی بیشتر شبیه زگیل های معمولی (برجستگی با پوست ضخیم) هستند و معمولاً روی پوست خشک هستند. سایر زگیل های تناسلی صاف و مسطح به نظر می رسند و حتی مشاهده برخی از آنها دشوار است.

زگیل تناسلی از چه طریقی منتقل می شود؟

زگیل تناسلی از طریق مختلفی امکان انتقال دارد، حتی ممکن است فردی مبتلا به ویروس HPV باشد و خود هیچ اطلاعی از آن نداشته باشد و از طرق متفاوت باعث انتقال به اطرافیان و به خصوص همسر خود شود. از جمله این راه ها عبارتند از تماس پوست با پوست، عمدتا از طریق رابطه دهانی، واژینال یا مقعدی و… با این حال، رابطه جنسی برای انقباض ضروری نیست. تماس نزدیک تناسلی می تواند برای انتقال HPV بین دو شریک جنسی کافی باشد. اگرچه ویروس HPV بسیار مسری است، اما عفونت نمی تواند از طریق فعل و انفعالات فیزیکی مانند بغل کردن یا بوسیدن و یا از مواردی مشابه آن ایجاد شود. لازم به ذکر است که پس از ابتلا به HPV، معمولاً زگیل های تناسلی بین دو هفته تا هشت ماه ظاهر می شوند. .

چه اشخاصی بیشتر در معرض مبتلا شدن به زگیل دستگاه تناسلی هستند؟

 • اشخاصی که رابطه جنسی متعدد با اشخاص مختلف را دارند.
 • اشخاصی که عفونت های جنسی دارند.
 • اشخاصی که در دوران نوجوانی فعالیت جنسی با افراد مختلف را داشته اند.
 • اشخاصی که رابطه جنسیشان محافظت شده نبوده است.
 • اشخاصی که با شخص مبتلا به این ویروس رابطه داشته است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه دهانی، واژینال و مقعدی منتقل می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نکنید. زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آنها ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رویه ها ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس آن صاف یا کمی ناهموار به نظر برسد. آنها ممکن است به صورت خوشه ای زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

زگیل تناسلی در کدام قسمت از بدن مردان ظاهر می شود؟

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در کدام قسمت از بدن زنان ظاهر می شود؟

برای زنان، این زگیل ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شوند:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم
 • کشاله ران

کاهش خطر زگیل تناسلی

 • برای کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی، باید از کاندوم برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی استفاده کنید.
 • حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید، می توانید زگیل بگیرید، زیرا کاندوم کل ناحیه تناسلی را نمی پوشاند.
 • واکسیناسیون HPV خطر ابتلا به ویروس HPV را که باعث ایجاد زگیل می شود، کاهش می دهد.

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که ۴۰۰۰۰۰ نفر که بیشتر آنها در اواخر نوجوانی و بیست سالگی هستند هر سال دچار زگیل تناسلی می شوند. ویروس ایجاد کننده این زگیل ها، HPV، شایع ترین بیماری مقاربتی است. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که البته همه باعث زگیل تناسلی نمی شوند.

علت ایجاد زگیل تناسلی

بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط HPV ایجاد می شود. ۳۰ تا ۴۰ نوع HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست بسیار منتقل می شود، به همین دلیل است که یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود. در حقیقت، HPV آنقدر رایج است که مراکز کنترل و پیشگیری از اینگونه بیماری ها می گوید اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می شوند. با این حال، این ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در حقیقت، در بیشتر موارد، ویروس به خودی خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. زگیل های تناسلی معمولاً توسط گونه های HPV ایجاد می شوند که با گونه هایی که باعث ایجاد زگیل در دست یا سایر قسمت های بدن می شوند متفاوت است.  در واقع زگیل تناسلی یک عارضه است که با انتقال ویروس تشکیل می شود. HPV ها انواع مختلفی دارند که خوشبختانه بسیاری از آنها اصلا نگران کننده نیستند و اگر در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید به راحتی می توان از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد. اما اگر عفونت بصورت دائمی باشد و درمانی صورت نگیرد سلول‎ های طبیعی ناحیه تناسلی را دچار تقسیم شدید می ‏کنند و تبدیل به سرطان می‌شوند.

آیا زگیل تناسلی مسری است؟

بله، زگیل تناسلی و ویروسی که باعث ایجاد آنها می شود، هر دو بسیار مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد هنگامی که به ویروس مبتلا می شوید، عفونی می شوید. حتی اگر علائمی مانند زگیل تناسلی ندارید یا زگیل ها تحت درمان و برداشته شده اند، باز هم می توانید شخص دیگری را به HPV و زگیل تناسلی آلوده کنید.

عوارض ناشی از زگیل تناسلی

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی می گویند. انواع دیگر HPV نیز ممکن است باعث سرطان فرج شوند، که اندام تناسلی خارجی زنان هستند. آنها همچنین می توانند باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی و مقعد شوند.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری، پزشک در مورد سلامت و سابقه جنسی شما سوال می کند. این شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و آیا درگیر رابطه جنسی، از جمله رابطه دهانی، بدون کاندوم بوده اید. پزشک شما همچنین معاینه فیزیکی هر ناحیه ای را که مشکوک به ایجاد زگیل در آن هستید انجام می دهد. در ویدئوی پایین به طور کامل توضیح داده شده که زگیل تناسلی در زنان و مردان چگونه ظاهر می شود و برای تشخیص آن چه باید کرد.

تشخیص زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجا که زگیل می تواند در اعماق بدن خانم ها ایجاد شود، ممکن است پزشک نیاز به معاینه لگن داشته باشد. آنها ممکن است از محلول اسیدی ملایمی استفاده کنند که به نمایان شدن زگیل ها کمک می کند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش که به آن پاپ اسمیر نیز می گویند انجام دهد، که شامل برداشتن یک قسمت کوچک از ناحیه برای بدست آوردن سلول از دهانه رحم است. سپس می توان این سلول ها را برای وجود HPV آزمایش کرد. انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیر طبیعی را در آزمایش پاپ ایجاد کند، که ممکن است تغییرات پیش سرطانی را نشان دهد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص داد، ممکن است نیاز به غربالگری مکرر برای نظارت بر تغییرات یا یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی داشته باشید. در ادامه شما را با مراحل و نحوه درمان زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد و همچنین هر یک از مراحل را به طور کامل خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

اگر شما یک خانم هستید و نگران این هستید که ممکن است به نوعی از HPV مبتلا شده باشید که باعث سرطان دهانه رحم می شود، پزشک شما می تواند آزمایش DNA انجام دهد. این تعیین می کند که چه نوع HPV در سیستم شما وجود دارد. لازم به ذکر است آزمایش HPV برای مردان هنوز در دسترس نیست.

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می تواند مردان و زنان را از شایع ترین گونه های HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند محافظت کند و همچنین می تواند در برابر گونه های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند محافظت کند. واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن از سرطان دهانه رحم محافظت می کند، اما از زگیل تناسلی محافظت نمی کند. افراد زیر ۴۵ سال می توانند واکسن HPV و افراد زیر ۹ سال دریافت کنند. این واکسن بسته به سن در یک سری دو یا سه تزریق تزریق می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از فعال شدن جنسی فرد تزریق شود، زیرا قبل از قرار گرفتن فرد در معرض HPV، بیشترین تأثیر را دارد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از یک مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال است.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی چندین شیوع داشته باشید. بنابراین مدیریت علائم مهم است زیرا می خواهید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. با این اوصاف، زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد.

ممکن است بخواهید زگیل های تناسلی را برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آنها درمان کنید. با این حال، شما نمی توانید زگیل های تناسلی را با داروهای برطرف کننده یا درمان زگیل بدون نسخه پزشک درمان کنید. پزشک ممکن است درمان موضعی زگیل را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند، ممکن است برای برداشتن آنها نیاز به جراحی جزئی داشته باشید. پزشک شما همچنین می تواند زگیل ها را از طریق این روش ها از بین ببرد:

 • الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • انجماد و یا فریز کردن زگیل تناسلی (کریوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • برش یا قطع زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

در ادامه برخی از این روش ها را توضیح خواهیم داد:

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

در این روش ابتدا پزشک نیتروژن مایع را روی و اطراف زگیل ها اعمال می کند و بعد، بافت با نیتروژن مایع منجمد می شود. سپس، اجازه داده می شود تا بافت ذوب شود. پزشک اندازه و ضخامت زگیل ها تعداد و طول چرخه های انجماد/ذوب را تعیین می کند. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف تا متوسط ​​داشته باشید. زگیل های تناسلی در مجرای ادرار یا مقعد معمولاً بیشترین درمان را نیاز دارند زیرا ممکن است زگیل ها در داخل دهانه قرار داشته باشند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

زمانی که زگیل دستگاه تناسلی عود کنند و یا گسترده شود توصیه می شود که شخص برای درمان از این روش استفاده نماید، در روش درمان زگیل تناسلی با لیزر از بی حسی موضعی استفاده می شود و لیزر به شکل فیزیکی ویروس را تخریب می نماید. درمان زگیل تناسلی با لیزر یکی از بهترین روش های درمان این بیماری است که علاوه بر بی خطر بودن بسیار موفق عمل می کند و زگیل را به شکل کامل از بین می برد. درمان زگیل تناسلی با لیزر یکی از بهترین روش های درمان این بیماری است که علاوه بر بی خطر بودن بسیار موفق عمل می کند و زگیل را به شکل کامل از بین می برد.

جراحی زگیل تناسلی

معمولا کمتر پیش می آید برای درمان زگیل تناسلی پزشک اقدام به جراحی کند، اما به طور کلی چنانچه اندازه زگیل بزرگ و بزرگ تر شود تا جایی که نتوان از روش های درمانی دیگر برای آن استفاده کرد، به ناچار اقدام به جراحی آن خواهند کرد. زگیل های تناسلی را باید با استفاده از روش‏ های جراحی نظیر الکتروسرجری ( کوتر ) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی) درمان کرد.

الکتروسرجری

به طور کلی برای خوشه های بزرگ زگیل که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند استفاده می شود، این گزینه شامل برش قسمت عمده زگیل ها، فشار دادن یک میله فلزی به منطقه آسیب دیده و ارسال جریان الکتریکی از طریق آن برای سوزاندن باقی مانده است.

محلول موضعی پودوفیلین

این محلول موضعی یکی از روش های دارودرمانی موضعی است که برای زگیل تناسلی نیز استفاده می شود. از این دارو روی ضایعات و زگیل تناسلی استفاده می شود. ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل، مصرف آن را محدود کرده است.

رمان خانگی زگیل تناسلی

از درمان های OTC که مخصوص زگیل های دست در زگیل های تناسلی است استفاده نکنید. زگیل های دست و تناسلی در اثر انواع مختلف HPV ایجاد می شوند و درمان هایی که برای سایر نواحی بدن طراحی شده است اغلب بسیار قوی تر از درمان هایی است که در دستگاه تناسلی استفاده می شود. استفاده از روش های درمانی اشتباه ممکن است بیشتر از فایده آن مضر باشد. برخی از داروهای خانگی در درمان زگیل تناسلی مفید هستند، اما شواهد کمی برای حمایت از آنها وجود دارد. همیشه قبل از امتحان درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید

مصرف چه پمادهایی برای درمان زگیل تناسلی مناسب است؟

برخی از پمادها را با تشخیص و تجویز پزشک می توان جهت درمان استفاده کرد. در ادامه این پماد ها و داروها را معرفی خواهیم کرد.

آیا درمان صد در صدی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچگونه درمانی قطعی و صد در صدی برای زگیل تناسلی و خروج HPV از بدن وجود ندارد. در حقیقت روش هایی که در بالا جهت درمان زگیل تناسلی ذکر شد (مانند لیزر و کرایوتراپی) بیشتر برای زگیل هایی استفاده می شود که روی سطح پوست ایجاد می شود و قابل روئیت هستند. بهترین کار برای جلوگیری از پیش روی زگیل و بزرگ شدن آن، رعایت نکات بهداشتی و توصیه های متخصص مربوطه می باشد.

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

 • از کندن زگیل ها خودداری کنید.
 • پس از چند روز که از درمان گذشت، مجددا به پزشک جهت ویزیت مراجعه کنید.
 • به منظور جلوگیری از افزایش زگیل، تا چند روز از ژیلت استفاده نکنید.
 • می توانید در حمام ناحیه درمان شده را با صابون بشویید.
 • تا مدتی پس از درمان برای برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمائید.
 • ممکن است تا مدتی عفونت در بدن شما باقی بماند و این باعث شود با تماس پوستی و یا رابطه جنسی منتقل شود در نتیجه تا مدتی از این روابط نزدیک اجتناب کنید.

کندن زگیل ممکن است خطرناک باشد؟

به هیچ وجه این کار را نکنید! کندن زگیل تناسلی با استفاده از نخ و یا هر روش دیگری که توسط پزشک انجام نشود می تواند شدت و میزان زگیل در ناحیه تناسلی را افزایش دهد و وضعیت بیمار بدتر از قبل شود. با افزایش شدت بیماری، روش های درمانی و دوره درمان سخت تر و طولانی تر از پیش خواهد شد.

HPV در مقابل سرطان چگونه است؟

سوالی که ممکن است برای همه افراد پیش آید این است که آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان دهانه رحم می شود؟ انواع خاصی از HPV ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان افزایش دهد. سایر مواردی که این خطر را افزایش می دهند شامل ابتلا به بیماری های مقاربتی دیگر ، داشتن شرکای جنسی مختلف، داشتن رابطه جنسی در سنین پایین یا سیگار کشیدن است. پاپ اسمیر می تواند تغییرات دهانه رحم را پیدا کند تا بتوان آنها را زود درمان کرد. این امر خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. زنان باید از پزشک خود بپرسند که چند بار باید پاپ اسمیر انجام دهند. عفونت HPV خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی یا مقعد را در مردان افزایش می دهد.

در صورتی که زگیل دستگاه تناسلی درمان نشود چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند به درمان زگیل تناسلی نپردازند احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان دهانه رحم افزایش می یابد، در آقایان نیز مبتلا شدن به سرطان آلت تناسلی و راست روده امکان دارد رخ دهد. لازم به ذکر است که همگی انواع HPV در اشخاص سرطان ایجاد نمی کنند.

 • در برخی افراد، زگیل تناسلی ممکن است طی چند ماه تا چند سال به خودی خود از بین برود.
 • در موارد دیگر، اگر برداشته نشوند، ممکن است باقی بمانند و ممکن است بزرگتر شده و خوشه ای تشکیل دهند.
 • حتی برداشتن ضمانت نمی کند که زگیل ها در برهه ای دیگر برنگردند.

آیا زگیل تناسلی با خارش و زخم همراه است؟

ممکن است تصور کنید که زگیل تناسلی می تواند باعث “درد خفیف” شود و ممکن است احساس خارش یا خونریزی کند. در واقع، این تنها در موارد نادر، زمانی رخ می دهد که زگیل ها به اندازه قابل توجهی برسند و یا اگر آنها را بخارانید. اگر فکر می کنید زگیل دارید، از هر گونه خاراندن (برای جلوگیری از خونریزی) اجتناب کنید و به جای آن با پزشک خود مشورت کنید.

آیا واکسنی برای جلوگیری از زگیل تناسلی وجود دارد؟

در سال ۲۰۰۶، واکسن HPV (Gardasil) توسط FDA جهت واکسیناسیون زگیل تناسلی تأیید شد که در حال حاضر برای مردان و زنان ۹ تا ۲۶ سال توصیه می شود. این واکسن ایمن و بسیار موثر در جلوگیری از عفونت با چهار نوع شایع HPV (6 ،۱۱ ،۱۶ و ۱۸) در زنانی است که قبلاً در معرض ویروس قرار نگرفته بودند. با این حال، در افرادی که قبلاً به HPV آلوده شده اند، موثرتر نیست و در برابر همه انواع عفونت HPV محافظت نمی کند. مطالعات در حال انجام است تا مشخص شود که آیا واکسن در زنان مسن بی خطر و موثر است یا خیر.

اجتناب از انتقال زگیل تناسلی به همسر

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا دهانی بهترین راه برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی به همسر است. با این حال، اگر این ویروس روی پوست محافظت نشده توسط کاندوم وجود داشته باشد، هنوز می تواند منتقل شود. پزشک یا پرستار شما ممکن است به شما توصیه کند که هنگام درمان زگیل تناسلی از رابطه جنسی اجتناب کنید.

زگیل تناسلی چقدر طول می کشد؟

طول عمر زگیل های تناسلی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن ظرف چند ماه زگیل ها را پاک می کند. اما حتی اگر زگیل ها از بین بروند، HPV ممکن است همچنان در بدن فعال باشد. بنابراین زگیل ها می توانند برگردند. معمولاً طی ۲ سال، زگیل ها و HPV از بدن خارج می شوند.

زگیل تناسلی چگونه بر بارداری تأثیر می گذارد؟

اگر دچار زگیل تناسلی در دوران بارداری شده اید، افزایش سطح هورمون ممکن است باعث خونریزی، بزرگ شدن یا تکثیر زگیل ها شود. به ندرت، این عوارض رخ می دهد:

 • یک زگیل بزرگ یا توده زگیل ، مجرای زایمان را مسدود می کند. ممکن است لازم باشد از طریق سزارین زایمان کنید.
 • HPV از مادر به نوزاد منتقل می شود و باعث ایجاد زگیل در مجاری تنفسی نوزاد می شود. این بیماری که پاپیلوماتوز تنفسی مکرر نامیده می شود، بسیار نادر است.

زگیل تناسلی پس از عفونت چقدر زود ظاهر می شود؟

برخی از افراد ظرف چند هفته پس از عفونت دچار زگیل تناسلی می شوند. اما اغلب، ماه ها یا سال ها طول می کشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تعیین زمان عفونت دشوار است. همچنین ممکن است ویروس داشته باشید و به زگیل تناسلی مبتلا نشوید. ممکن است ندانید که در داخل مقعد زگیل دارید یا در جاهای دیگر بدن. اگر علائم ندارید، ممکن است ناخودآگاه دیگران را به این ویروس آلوده کنید.

آیا می توان بیش از یکبار زگیل تناسلی گرفت؟

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود. در نتیجه، می توانید زگیل تناسلی را بارها و بارها مبتلا کنید.

آیا HPV مشکلات سلامتی ایجاد می کند؟

در بیشتر موارد، HPV خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما وقتی HPV از بین نرود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود. زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. همانطور که در ابتدا گفته شد، آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا شکل گل کلم باشند. پزشک معمولاً می تواند با بررسی ناحیه تناسلی زگیل را تشخیص دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید:
سوزش یا خارش دستگاه تناسلی
رابطه جنسی دردناک
ادرار دردناک (دیسوری)
ترشحات غیر عادی یا بوی بد آلت تناسلی یا واژن
قرمزی واژن یا آلت تناسلی، درد یا تورم

اگر در معرض زگیل تناسلی (عفونت HPV) قرار گرفته اید چه می کنید؟

هم افراد مبتلا به عفونت HPV و هم شریک جنسی آنها باید در مورد خطر انتشار HPV و ظاهر ضایعات مشورت کنند. آنها باید درک کنند که عدم وجود ضایعات امکان انتقال را منتفی نمی کند و کاندوم به طور کامل در جلوگیری از گسترش عفونت موثر نیست. لازم به ذکر است که مشخص نیست که آیا درمان عفونت را کاهش می دهد یا خیر.

سرانجام، باید به شریک جنسی زن که مبتلا به زگیل تناسلی هستند باید اهمیت پاپ اسمیر منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم را یادآوری شود، زیرا تغییرات پیش سرطانی قابل درمان بوده و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان را کاهش می دهد. به طور مشابه، مردان باید از خطر بالقوه سرطان مقعد مطلع شوند، اگرچه هنوز مشخص نشده است که چگونه می توان سرطان مقعد اولیه را به طور مطلوب غربالگری یا مدیریت کرد.

زگیل تناسلی

راه های ارتباطی:

دکتر لیلا جعفری

دکتر لیلا جعفری

متخصص زنان و جراح زیبایی زنان جزو نفرات برتر بورد کشور دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی

ارسال دیدگاه


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.